türkiye cumhuriyeti ne mutlu türküm diyene?

Ne mutlu Türk’üm diyene, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Onuncu Yıl Nutku’nun bitiminde Cumhuriyet Bayramı tebriği için söylediği sözdür. Daha sonra 1972 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci andına eklenmiştir.

Atatürk ne mutlu türküm diyene sözü neden söylenmiştir?

Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ”Türk” kavramını, ırk anlamından ziyade sosyolojik bir gelişme olarak tanımlamıştır. Bununla birlikte, ”Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün asıl gayesi, milletleşme yani uluslaşma gereğini hatırlatmak ve ortaya koymaktır.

Ne mutlu Türküm diyene dağ?

Memleketin en büyük “Ne mutlu Türküm” yazısı Kürtlerin en yoğun yaşadığı Kızıltepe dağlarına herhalde tesadüfen nakşedilmedi! Devasa “Ne mutlu Türküm diyene” yazısı da yine silme Kürdün yaşadığı Van’dadır. O kadar büyüktür ki yol tarif ederken Vanlılar o dağa “Ne Mutlu Türküm” dağı derler.

Türk demek Türkçe demektir ne mutlu Türküm diyene?

Atatürk demiş ki, “Türk demek, Türkçe demektir, ne mutlu Türküm diyene” demiş. Çünkü Türk olmanın birinci unsuru, Türkçe, her şeyi Türkçe’yle yapmaktır. Ayrıca istediği kadar yabancı dil bilsin, kişioğlu önce kendi ülkesinin dilini iyi bilmelidir.

Ne mutlu Türküm diyene ingilizce?

‘ne mutlu türkim diyene’ nin ingilizcesi olabilir. ama ‘how happy i am when i say, i am a turk’ dendiğinde daha yakın anlamı verecektir.

Ne mutlu Türküm diyene sözü Atatürk’ün milliyetçiliği hakkında nasıl bir fikir vermektedir?

Dolayısıyla “Ne mutlu Türküm diyene” cümlesinin anlamı, ne mutlu ki bu milletin onurlu ve şerefli kültürel, sosyal, tarihi ve gelecek ile ilgili ideallerimle bu milletin bir parçasıyım ve bundan da gurur duyuyorum demektir. Bu söz, dinsel birlikteliği de içermektedir.

Ne mutlu Türküm diyene özdeyiş mi?

Ne mutlu ‘Türküm’ diyene. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

See also:  türkiye dışarıya ilk nereye asker gönderdi?

Ne mutlu Türküm diyene nasıl yazılır?

Türk kelimesi başta Ne Mutlu Türküm Diyene sözü olmak üzere birçok özdeyişte geçer. Türkü ve Türkan gibi kelimeler de Türk sözcüğünden türetilmiştir. TDK’ya Göre Türküm Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir? Özel isimlere gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmalıdır.

Ne mutlu Türküm diyene hangi noktalama işareti gelir?

Ünlem İşareti (!)

1. Sevinç, acı, korku, hayret, nefret, bunalma duygularını anlatan cümlelerin sonuna konur. Örnek : Ne mutlu Türküm diyene!, Hey baksana! 2. Ünlem niteliğinde yapılan seslenmelerden sonra da kullanılır.

Ne mutlu size ne demek?

iplemeyen, umursamayan insan tipinin çıldırtan repliği. kendilerine uzun uzun anlatılan şeylere bu insanların olası diğer cevapları da ne hos,hadi ya,hmm,iyi yapmışsın şeklindedir. boş işler peşindeki kişilere sarfedilen kinaye dolu söz öbeği.

Ne mutlu Türküm diyene sözü hangi ilkeyle ilgilidir?

Simgesi “Ne mutlu Türküm diyene” özdeyişinde en açık ifadesini bulmaktadır. Atatürk’ün Halkçılık ilkesi her şeyden önce “Halkın halk tarafından halk için idaresi” anlamına gelen ileri batılı gerçek bir demokrasinin gerçekleşip yerleşmesi amacına yönelmiştir.

Ne mutlu Türküm diyene sözü hangi ilkeyi kapsamaktadır?

(övüncüm) fahrim ve servttim Türklükten başka bir şey değildir’ ve ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ sözleri onun milliyttçilik ilkesini açıklamaktadır.

Ne Mutlu Türküm Diyene Atatürk ilkeleri?

Bir insan kökeni ne olursa olsun kendini hangi millete ait hissediyorsa o milletin kimliğini taşıyor demektir. Bu yüzden Atatürk ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” demiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.