türkiye curling federasyonu ne zaman kuruldu?

Türkiye Curling Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu’nun 20 Ocak 2015 tarihli ve 78 sayılı Bakanlık onayı ile Curling Branşı Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanlığı’ndan ayrılarak Genel Müdürlük bünyesinde “TÜRKİYE CURLING FEDERASYONU BAŞKANLIĞI” ismi altında

Floor Curling ne zaman kuruldu?

Bu spor dalının ilk kulübü 1738’de Dunfermline’de kurulmuş, 1838’de ise ilk uluslar arası federasyonun temeli atılmıştır.

Türkiye’de Curling var mı?

Curling, ülkemizde ilk olarak Buz Pateni Federasyonu bünyesinde faaliyete başlasa da şu anda ayrı bir federasyonu bulunuyor ve gelişimini hızla sürdürüyor. Son dönemde katılınan turnuvalardan başarı ile dönülmesi de bunu kanıtlıyor. Curling sporu için Erzurum’da Curling Arena adıyla bir tesisimiz de bulunuyor.

Curling Türkiye’ye ne zaman geldi?

Yaygınlaştırılması amacı ile Dünya genelinde Floor Curling, Masa Curling ve Mini Curling alt branşları kullanılmaktadır. Curling’in minyatürü olarak tarif edilebilen bu branşlardan ilki olan Floor Curling; 2018 yılında Türkiye ye girmiştir.

Kenan Şebin kim?

Türkiye Curling Federasyonu Başkanımız Prof.Dr. Kenan ŞEBİN’ biyografisi… Kenan ŞEBİN 01 Mayıs 1971 tarihinde Erzurum’da doğdu. 1983 yılında Erzurum 50. Yıl İlkokulundan, 1986 yılında Erzurum Şair Nefi Ortaokulundan, 1989 yılında ise Erzurum Atatürk Lisesinden mezun oldu.

Floor curling nedir kısaca?

Floor Curling Branşı Nedir? ‘Floor Curling’ normal zeminde oynanabilen ‘Curling’ Branşıdır. Kısaca bu branş, buz zemine ihtiyaç olmadan okul, Spor salonu gibi, düz zemine sahip tüm tesislerde oynanabilmektedir. Bu özelliğiyle, Floor Curling’e sporcular kolay ulaşabilmektedir.

Curling sporu hangi ulkede ortaya cikti?

Kökeni ve tarihi. Körling, Ortaçağ İskoçyası’nda icat edildi. Renfrewshire’deki Paisley Manastırı binalarının yanında buz üstünde taşlarla Şubat 1541’de yapılmış bir yarışmadan bahseden bir kayda rastlanmaktadır. 1565 tarihli ve iki resimde Baba Pieter Brueghel’in Flaman köylülerin körling oynarken resmedilmiştir.

Curling de neden süpürülür?

Bu da kayanın buza değen yüzeyinin elle yahut süpürge ile temizlenmesi ile çevrenin de yine süpürge ile süpürülmesi ile sağlanır. Zira güzergahta veya değme yüzeyindeki herhangi bir kir güzergahtan sapmaya ve atışın kaçırılmasına yol açar.

See also:  türkiye dünya kupasına ilk ne zaman katıldı?

Curling nedir tarihçesi?

Dünya’da curling ilk olarak 1500lü yıllarda Ortaçağ İskoçya’sında ortaya oynanmaya başlanmıştır. Tarihi kayıtlarda Şubat 1541’de Renfrewshire şehrindeki Paisley Manastırı binalarının yanında buz üstünde taşlarla oynanmış bir yarışmaya rastlanmaktadır.

Curling takımı kaç kişiden oluşur?

Dörder kişilik takımlar halinde oynanan körling, pek çok otorite tarafından buz üzerinde oynanan satranç olarak tanımlanıyor. Strateji, zeka ve fiziksel beceri gibi meziyetler isteyen spor dalı, körling taşlarını hedefe en yakın noktaya doğru kaydırma amacı taşıyor.

Tekerlekli sandalyede curling nedir?

Tekerlekli Sandalye Curling, Paralimpik Oyunlardaki başlangıcını 2006 yılında, Torino’da yapmıştır. Bu spor vücutlarının alt kısmında, omurilik hasarları, selebral palsi, multiple skleroz ve çift-bacak ampütasyonu gibi engelleri bulunan kadın ve erkek sporculara açıktır. Bu spor şu anda 24 farklı ülkede oynanmaktadır.

Curling kaç periyot?

Curling oyunundaki amaç ise ‘ev’in merkezine en yakın olan taşı atabilmek. Müsabaka süresi ise toplam 76 dakika… Her 10 oyun süresinde, 2 kere olmak üzere 2’şer dakikalık mola süresi bulunuyor.

Curling Federasyonu Başkanı kimdir?

Türkiye Curling Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Kenan Şebin, 148 delegeden 108 geçerli oy alarak yeniden başkanlığa seçildi. Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda federasyonun 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 faaliyet raporu, denetim kurulu raporu görüşülerek ibra edildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.