türkiye petrolleri anonim ortaklığı ne zaman kuruldu?

Simgesi ağzından alev çıkan kurttur. 1983 yılında anonim şirket yapısına kavuşan ve 2000 yılında özelleştirilen Petrol Ofisi, günümüzde 1800’e yakın akaryakıt istasyonu, 1 madeni yağ fabrikası, 9 akaryakıt terminali, 3 LPG terminali, 20 havalimanı ikmal ünitesi ve yaklaşık 1 milyon metreküp depolama kapasitesiyle Türkiye’nin önde gelen akaryakıt dağıtım ve madeni yağ şirketidir.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kime ait?

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (kısaca TPAO), Türkiye’nin ulusal petrol şirketidir.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TP)
Alan Petrol arama, üretim ve dağıtım
Genel Müdür Melih Han BİLGİN
Sahibi Türkiye Varlık Fonu

TPAO neden kuruldu?

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), 1954 tarihinde, kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kuruldu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı devlet kurumu mu?

Daha sonra, Petrol Kanunlarında yapılan değişiklikler ile TPAO’nun devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunan bir kuruluş olduğu kanundan çıkarılmış, bundan kaynaklanan kamu yararına yönelik önemli ayrıcalıkları da kaldırılmıştır.

Türkiye Petrolleri ne zaman özelleştirildi?

19 ocak 2017 türkiye petrolleri özelleştirilmesi.

Türkpetrol kimin?

20 Aralık 2016 tarihinde Demirören Holding, Türkiye’nin yakından tanıdığı Türkpetrol markasını Türk Petrol Vakfı’ndan satın alarak grup portföyüne kattı. Yapılan sözleşme ile alım – satıma, devir ve teslime konu Türkpetrol, Şapka Şekli, TP, Turkoil gibi 12 farklı markayı içeriyor.

Abdurrahman Tiryaki Kimdir?

Abdurrahman Tiryaki Kimdir? 1993 yılında İTÜ Maden Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümünden mezun olan Abdurrahman Tiryaki, 1997’de TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğüne bağlı Üretim Müdürlüğünde Mühendis olarak göreve başladı. TPAO’da Şef, Başmühendis ve Müdür olarak çeşitli birimlerde görev aldı.

Türkiye Petrolleri özel mi?

Nisan 2017 tarihinde Zülfikarlar Holding’e bağlı akaryakıt dağıtım şirketi Turkuaz Petrol tarafından, 2016 yılının en büyük satın almasıyla özelleştirilen TP Petrol Dağıtım A.Ş, bugün faaliyetlerini Türkiye Petrolleri markasıyla sürdürüyor.

See also:  türkiye 2.dünya savaşına nasıl girdi?

TPAO hangi kanuna tabi?

MADDE 23 – (1) Personel, sosyal güvenlik yönünden 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabidir.

TPAO Emekli maaşı ne kadar?

Üye Durumu

31 ARALIK 2019 TARİHİ İTİBARIYLA ÖZET TABLO
EMEKLİ YARARLANAN SAYISI 2.216
2019 YILI AYLIK ORTALAMA ÖDENEN EMEKLİ MAAŞI TUTARI 617.179,43 TL
AKTİF YARARLANAN SAYISI 414
MIN. AİDAT TUTARI 65 TL

TPAO nasıl bir kurum?

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

1954 tarihinde 6327 sayılı kanunla, kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

TPAO hangi illerde var?

Buna göre, TPAO’ya Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Adıyaman’da, bazıları birden fazla ilin sınırlarında yer alan toplam 4 saha için petrol arama ruhsatı tahsis edildi. Yüzölçümleri 29 bin 634 hektarla 61 bin 55 hektar arasında değişen sahalar için verilen ruhsatlar 5 yıl süreyle geçerli olacak.

TPAO Genel Müdürü kim oldu?

Melih Han BİLGİN

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde uzun yıllar yöneticilik yapan Bilgin, son olarak CNK Havacılık’ta Genel Müdürlük görevini üstlendi. Eylül 2017’de Türkiye Petrolleri A.O.’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı.

Türkiye hangi ülkelerden petrol ithal ediyor?

En fazla ham petrol ve petrol ürünleri ithalatı 1 milyon 172 bin tonla Irak’tan yapılırken, bu ülkeyi 969 bin 271 tonla Rusya ve 518 bin 422 tonla Kazakistan izledi.

Melih Han Bilgin kimdir nerelidir?

Trabzonlu hemşerimiz aynı zamanda Vakfıkebir Derneği üyesi Melih Han Bilgin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı. Bilgin, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümünden mezuniyeti sonrasında General Electric Uçak Motorları Uzmanlık Eğitimi aldı.

TPAO anlamı ne demek?

türkiye petrolleri anonim ortaklığı (tpao)

See also:  türkiye rekabet kurumu ne zaman kuruldu?

TPAO Genel Müdürü kim?

Melih Han BİLGİN

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde uzun yıllar yöneticilik yapan Bilgin, son olarak CNK Havacılık’ta Genel Müdürlük görevini üstlendi. Eylül 2017’de Türkiye Petrolleri A.O.’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı.

TPAO Genel Müdürü nereli?

Şişman, 1966 yılında Rize’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği lisans ve Bilkent Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans programlarını tamamladı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.