RestoraTÜRK

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Sponsor Bağlantı

Paylaş      

Anasayfa Müzeler Muzeler - Müzecilik Ankara MTA Tabiat Tarihi Müzesi Açıldı

Ankara MTA Tabiat Tarihi Müzesi Açıldı

Dünyanın önemli müzeleri arasında gösterilen Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA) ait Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi, yaklaşık 6 yıllık aranın ardından kapılarını ziyaretçilerine açtı.

24 Mayıs 2011 tarihinde, MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesinin tadilat çalışmaları tamamlanmış olup bünyesine Görme Engelliler Bölümünü ilave ederek ziyarete açılmıştır. Açılış kurdelesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ve Genel Müdürümüz Sayın Mehmet ÜZER ile görme engelli öğrencilerin eşliğinde kesilmiştir.

Bakan Yıldız; ''Elimizde olmayan nedenlerle müzemizin açılma süresi biraz uzadı. Bu sürede bir çok sütunu güçlendirdik, izolasyon çalışmaları yaptık, yeni sütunlar ekledik. Müzemizde özellikle görme engelli kardeşlerimizin işitsel ve dokunsal olarak yararlanabilecekleri bir bölüm oluşturuldu. Müze tamamen yenilendi. Bu müze bize dünyamızın tarihçesini sunuyor, dünyayı ve yer küreyi öğretiyor, yer kürenin nimetlerinden yararlanmayı, tehlikelerinden korunmayı öğretiyor. Bu müzemize her yaştan ziyaretçiler geliyor ama özellikle gençlerimiz daha çok ziyaret ediyor.'' diye konuştu.

Müzede Jeolojik, Paleontolojik, fosil, mineral ve taş örnekleri sergilenmekte, özellikle Maraş Filine ait iskelet, 193 milyon yıl önce Ankara çevresinde yaşamış dev Amonit, Manisa Salihli Çakalar Volkanizmasında bulunmuş Anadolu'da 25.000 yıl önce yaşayan Homosapiens insanın volkan külleri üzerindeki fosilleşmiş ayak izleri sergilenmektedir.

Tabiat Tarihi Müzesi'nde görme engelliler için hazırlanan bölümde, binlerce yıl öncesine ait eserlerin kopyalarını dokunarak hissedebilirken, ses sistemiyle o eserler hakkından bilgi alabiliyorlar.

Ankara MTA Müzesine Nasıl Gidilir

Adres: Eskişehir Yolu Balgat/Ankara
Tel: (312)
201 23  96-97

Müze ziyaretlerinde, MTA Genel Müdürlüğü'nün Yüzüncü Yıl Kapısı kullanılmaktadır.

Ziyarete açık saatler : Hafta İçi:09.00-17.00 - Cumartesi-Pazar: 10.00-15.00

Ziyarete açık günler : Resmi bayram tatilleri hariç

 


Yüzlerce Gerçek Üreticinin
Binlerce BIM/CAD Objesini
Ücretsiz İndirin!

Reklam
Reklam
ReklamCopyright © 2002 - 2015 Designed by  
YASAL UYARI