• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2019 - Custom text here

Lahanacılar Çeşmesi

ÜSKÜDAR Çengelköy'de bulunan ve kaldırım çalışmalarıyla zamanla betona gömülen "Kavasbaşı Ahmet Ağa Çeşmesi" diğer adıyla "Lahanacılar Çeşmesi" tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

Devamını oku...

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

İstanbul Cezeri Müzesi, Cezeri’nin makinelerinin yeniden üretilebilmesi için kurulmuş bir mühendislik atölyesidir. Durmuş Çalışkan (1950-2018) 

İstanbul Cezeri Müzesi (İCM), dünyanın sayılı dehâlarından biri kabul edilen Ortaçağ’ın en büyük mühendisi Cezeri’nin insanlık birikimine yaptığı görkemli katkıdan ilham alınarak 2018 yılında kuruldu. Bilimsel merakı ve sanatsal yaratıcılığı aynı anda harekete geçirecek etkinliklerin tasarlandığı İCM, dünya kültür mirasını korumanın ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın en iyi yolunun bu hazinenin işlenmesinde yattığını öngören bir anlayışla hareket ediyor. İstanbul Cezeri Müzesi’nin sergileri ve eğitim programları, toplumun her kesiminden ve seviyesinden ziyaretçiye dünya kültür mirasını tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefliyor. Bu sayede ziyaretçilerinin tarih, bilim, sanat ve kültür alanında bilinçli ve üretken bireyler olarak dünyayı daha iyi tanımalarına yardımcı olabilmeyi arzuluyor. İCM; dünya kültürünün beslendiği ana coğrafyalardan biri olan Türkiye’de, insanlığın on binlerce yıllık hayat macerasına tanıklık eden her türlü fiziksel ve entelektüel ürünün etkileşimli bir şekilde daha yakından tanındığı takdirde insanlığın geleceği için ilham verecek yeni fikirlerin kıvılcımlanabileceğine inanıyor. İCM, gerek kendi sergi koleksiyonları gerekse ev sahipliği yapacağı uluslararası sergilerle, eğitim programları ve kültürel etkinliklerle çağdaş bir müzecilik atmosferi sunuyor.

Devamını oku...

Müzede bindiği yanlış asansör tarihi aydınlattı: Türkiye'ye ait olduğu belgelendi.

Müzede bindiği yanlış asansör tarihi aydınlattı: Türkiye'ye ait olduğu belgelendi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Victoria and Albert Müzesi’nde yanlış bindiği asansörle tarihi çinilerin bulunduğu depoya inen öğretim görevlisi Hayal Güleç, buradaki 44 eserin, Türkiye’deki tarihi yapılardan götürüldüğünü arşiv belgeleriyle tespit etti.

üleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Öğretim Görevlisi Hayal Güleç, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Victoria and Albert Müzesi’nde yanlış asansöre bindi. Asansör, Güleç’i müzenin depolarına indirdi. Binlerce çini parçasını depoda gören Güleç, bunları incelemek için müze yetkililerinden izin istedi.

Devamını oku...

Sanat fotoğrafçısı Markus Studtmann

Symmetry Architecture Photography by Markus Studtmann

Sanat -mimari fotoğrafçısı Markus Studtmann, 

Binaları parçalara ayırıp formlarıyla, renkleriyle oynayarak yeniden bir araya getirip ilginç bir fotoğraf serisi yaratıyor.

Devamını oku...

ULUSLARARASI ÇOCUK VE MİMARLIK KONGRESİ

Mimarlık kültürünün yaygınlaştırılması, yapılı çevre eğitimine ilişkin farkındalığın artırılması hedefiyle çalışmalar yürüten TMMOB Mimarlar Odası,  "Çocuk ve Mimarlık" konulu çalışmalarda da etkin rol üstleniyor. 

Bu çerçevede, Uluslararası Mimarlar Birliği Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu’nun katılımıyla 17 Kasım 2018 tarihinde Kapadokya’da düzenlenen “Uluslararası Çocuk ve Mimarlık Kongresi: Deneyimler ve Paylaşımlar” etkinliğinde, farklı ülkelerin çocuk ve mimarlık çalışmaları paylaşılacak.

Devamını oku...

f t g m