• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2018 - Custom text here

Taşların Bozulma Nedenleri

Yapıtların uzun süre dayanıklılığını koruyan taşlar belli bir zaman sonra bozulmakta, bazen de zaman içerisinde yapıtın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Taşların tahrip nedenlerinin başında Jeolojik oluşuma bağlı yapısal sorunları gelmektedir. 

Kullanılacak yere ve amaca uygun taş seçilmemiş olması, faklı ve kötü katmanlardan taş seçilmesi, Ocaktan taşın yanlış bir şekilde çıkarılması (Dinamit), İşçilikten uygulanan kusurlar ve dıştan gelen diğer olumsuz etkiler yapısal bozulmalara eklendiğinde restorasyon içinden çıkılamaz bir hale gelmektedir.

Devamını oku...

Gül Baba Türbesi açılışa hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8-9 Ekim'de Macaristan'a yapacağı ziyarette, Osmanlı dönemi eserlerinden Gül Baba Türbesi'nin açılışını yapması bekleniyor.

BUDAPEŞTE  - MEHMET YILMAZ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 8-9 Ekim'de Macaristan'a yapacağı ziyarette, Türkiye ve Macaristan hükümetlerinin iş birliğiyle restorasyonu yapılan Macaristan'daki Osmanlı dönemi eserlerinden Gül Baba Türbesi'nin açılışını yapması bekleniyor.

Türk kültürünün ve medeniyetinin dünyaya yayılmasında varlığıyla hizmet eden, bugün de türbesiyle Türk-Macar dostluğunun nişanesi olan Türk tarihinin önemli şahsiyetlerinden Gül Baba'nın Türbesi Budapeşte'nin en güzide bölgelerinden Tuna Nehri'ne bakan Rozsadomb'da (Gül Tepesi) yer alıyor.

Devamını oku...

ABDÜLAZİZ HAN ÇEŞMESİ

Çeşme hakkında bilgi

Taksim - Dolmabahçe arasında Gümüşsuyu Askeri Hastanesinin duvarında bulunduğu “ İstanbul Çeşmeleri”nde belirtilen bu çeşme halen mevcut değildir. Reşad Ekrem Koçu’nun “İstanbul Ansiklopedisi”nde verdiği bilgiden anlaşıldığına göre bu abidevî çeşme Gümüşsuyu’ndan Edirnekapı Şehitliği’ne nakledilmiştir. Çeşme halen Şehitliğin ana yollarından Cemal Gürsel ve Atatürk Caddeleri arasında bulunmaktadır. Üzerinde Lâtin harfleri ile yazılmış iki kitabe vardır. Sol taraftakinde:

“ Bu çeşme1862 senesinde Gümuşşuyu Askerî Hastanesi yanında inşa edilmiştir.”

Sağ tarafındakinde ise:

“ 1939 senesinde Şehitlik İmar Cemiyeti tarafından buraya naklolundu” denilmektedir.

Çeşme Ampir üslûbundadır. Zengin kabartma süsleri Batı motiflerinden oluşmaktadır. Teknesi iki yandaki seki hizalarından dışarıya hafif bombedir. Ayna taşının üstündeki kitabeliğinde:

“ Bin Türk bin hasma bedeldir, ne mutlu Türküm diyene” yazılmıştır. Bu kitabe üzerinde eskiden bir tuğranın bulunması muhtemel bir madalyon içine de “ T.C.” harfleri konmuştur.

Devamını oku...

Tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma süreci başladı

Batman'daki tarihi Zeynel Bey Türbesi, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınmak üzere "SPMT" aracına yerleştirildi. Taşıma işleminin sabah 07.00'de başlaması öngörülüyor.

Türkiye'de ilk defa uygulanacak Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında, Zeynel Bey Türbesi, Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıl önce taşıma işinin hem projelendirme hem de kaldırma ve taşıma ihalesinin yapıldığını anımsattı.

Projelendirme çalışmalarının tamamlandığını ve türbenin taşınması için inşaat aşamasının başlatıldığını aktaran Eker, türbenin temelinde iyileştirme yapıldığını söyledi.

Eker projeyle ilgili şunları anlattı:

"Türbenin etrafı 90 santimetre kalınlığında bir betonarme yapı ile birleştirildi. 90 santimetrelik o betonun altından Zeynel Bey Türbesi temelden zemin seviyesinde kesildi. Bugün itibarıyla da yerden 1,5 metre yüksekliğe kadar SPMT dediğimiz araçlarla taşınması için kaldırıldı. SPMT'ler bu 90 santimlik betonarme yapının altına girecekler ve Zeynel Bey Türbesi o SMPT'lerin üzerine oturtulacak. Yaklaşık bin 935 metre uzunluktaki yolun sonundaki yeni yerine inşallah sabah nakledilmeye başlanacak."

Devamını oku...

Kız Kulesi - Restorasyon hikâyesi

Restorasyon hikâyesi

Kızkulesi Restorasyon Projesi, Turizm Bakanlığı'nın daha önce yaptırdığı ve 16 Aralık 1993 tarihinde onayladığı 1/100 ölçekli "Kızkulesi Röleve Projesi" esas alınarak başlatıldı. Restaratör Yüksek Mimar Mehmet Alper'in başkanlığında Tures Limited Şirketi tarafından Kızkulesi'nin ön projesi hazırlandı.

Ön proje oluşturulurken kulenin önce ayrıntılı bir araştırması yapıldı. Üniversite arşivleri ve kütüphaneler başta olmak üzere ulaşılabilen tüm veriler elde edildi. Yazılı kaynaklar, arşiv belgeleri, gravürler, eski fotoğraflar, sözlü ve yazılı anlatımlar tek değerlendirildi ve mevcut veriler korunarak mekâna uygun işlevsel bir proje hazırlandı. Hazırlanan projenin III No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmasını takiben, restorasyona başlanabilmesi için gerekli izinlerin tamamlanması ve Yapı Ruhsatının alınması 3 Şubat 1998 tarihinde gerçekleşti.

Devamını oku...

f t g m